Metal işleme için doğru yağlar

Doğru yağlayıcı ve kalıp ayırıcı seçimi metal şekillendirme prosesinde performansı etkileyen önemli faktördür. Seçilmiş olan yağlayıcı metal şekillendirme işlemi için ne kadar önemliyse şekil verme işleminden sonra parçaya yapılacak olan işlemlere yapacağı negatif etki de o kadar önemlidir.

Bu nedenle seçilmiş olan yağlayıcının kolay uygulanabilir olması ve işlem tamamlandığında ise kolayca temizlenebilmesi büyük önem taşımaktadır. İdeal olanı hiç iz ve kalıntı bırakmamasıdır.

Özel ürünlerimiz ile düşük yağlayıcı tüketimi, daha az aşınma ve bakım giderleri gibi avantajlar sunarak metal şekillendirme işleminizi daha ekonomik hale getirmenize yardımcı oluyoruz.

Hangi ürünün seçileceği büyük ölçüde şekil verme işleminin türüne bağlıdır.

Sıcak dövme işleminde katı yağlayıcı içerikli yağ genellikle grafit kullanılıyor iken kesme, zımbalama ve bükme işlemlerinde kalıntı bırakmayan veya çok az kalıntı bırakan solvent bazlı ürünlerimizin başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Şekil verme işlemi-  Daha az kalıntı oluşumu ile uzun üretim süreleri

Bitmiş parçalarda aranan kalite ve ölçüsel uygunluğun yanı sıra uzun kalıp ve ekipman ömrü de oldukça önemlidir. Ayrıca kalıntı oluşumu da minimum seviyede olmalıdır.

Şekil verme işlemi için solventli veya solventsiz, grafitli yağlar, suspansiyonlar, yenilikçi su bazlı kaplamalar ve tozlardan oluşan ürün portföyümüz ile birlikte daha ekonomik ve güvenilir bir üretim tesisi oluşmasına yardımcı olur.

Aşağıda ilginizi çekebilecek bazı işlem yağlarını görebilirsiniz:

Klübertec CM 6 (soğuk şekil verme yağı)

Klübertec ST yağları (solvent bazlı uçucu)

Klüberpress E 2-802 (alüminyum ekstrüzyon için toz ayırıcı)

Klüberpress HF 2 yağları (grafitli dövme yağı)

PRESSPATE (derin çekme ve boru bükme işlemi için)

Klüberplus S 11 (yüksek sıcaklık ayırıcı kaplaması)

Kalıp ayırıcı ihtiyacınızı bizimle değerlendirmek ister misiniz? Sizinle irtibata geçebilmemiz için sayfaya gidin.