Filtre Kağıtları

Özellikle metal işleme sektöründe metal işleme sıvılarının (Bor Yağ , taşlama sıvısı, saf işleme yağları v.b.) filtrasyonunda en efektif çözüm kağıt filtrelerdir.
Kağıt filtreler amacına uygun imal edilmiş ‘Kağıt Filtreli Filtrasyon Üniteleri’ ile birlikte kullanılır. Filtrasyon amacı ile edinilmiş ünite filtrelemeyi yapmaz üzerine yerleştirilen ‘Kağıt Filtre’ işlevi yerine getirir. Doğal olarak sistemlerde doğru yapıda, geçirgenlik de ve ölçüde kağıt filtre elemanı kullanmak çok önemlidir.
Bahsettiğimiz Ürüne biz kağıt filtre derken sektörde herhangi bir standardı oturmadığı için ‘ Bez filtre , Taşlama Bez Filtresi, Bor yağ Kağıt Filtresi, Bant Filtre , Bor Yağ Bant filtre v.b.’ bir çok farklı isim verilmektedir.
Özellikle sektörde en bilinen uygulama alanı Taşlama Tezgahlarıdır. Zira silindirik ve puntasız taşlama gibi seri operasyonlarda çok yüksek miktarda balçık (toz talaş) çıktığı için taşlama tezgahlarla beraber gelen filtrasyonlarda sıklıkla ‘Kağıt Filtre’ kullanımı vardır. Doğal olarak Metal işleme sektörü en çok bu uygulama ile Kağıt filtrelere aşinadır.
Özellikle tekrar vurgulama gerekirse Kağıt Filtre ile çalışan metal işleme filtrasyon ünitelerinin olduğu tüm işletmelerde kullanılırlar. Bahsedilen Ünite tipleri genel olarak Gravite tip bant filtre, kompakt üniteler, hidrostatik üniteler ve derin yataklı üniteler gibi. İşletmelerde de bu üniteler Merkezi Bor Yağ Sistemleri, CNC işleme merkezleri içten su verme filtrasyonları, Taşlama tezgahları filtrasyonları gibi uygulamalarda bulunmaktadırlar.
Kağıt Filtre kullanımı yoğun olan sektörler ise Boru Profil Fabrikaları, bakır ve alüminyum kablo ve tel çekme fabrikaları, Otomativ ana ve yan sanayilerde özellikle döküm, alüminyum ve sarı metaller işleyen fabrikalar.